Παρασκευή, 24 Ιουνίου 2016

Ολόκληρος ο Βόλος μια μεγάλη θεατρική σκηνή ...


                     ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ    ΦΕΣΤΙΒΑΛ     ΒΟΛΟΥ


30/06 Πέμπτη









21:00 μ.μ.
ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
Δωρεάν είσοδος
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου-
Είσοδος από την Οδό Μελούνας






01/07 Παρασκευή








Master Class
10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ.
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΣΥΓΓΡΑΦΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
Έλενα Πέγκα ( Συγγραφέας – Σκηνοθέτης)


Ωδείο Βόλου / Μεταμορφώσεως 1, Βόλος
Εικαστική εγκατάστασηΕγκαίνια
19:00 μ.μ.
MIND GAMES
Xsquare Designlab
(Χριστόφορος Κώνστας – Χρήστος Μαγγ
ανάς)

Η έκθεση θα είναι ανοικτή από 1η Ιουλίου έως 17 Ιουλίου και ώρες 10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ. & 17:30 μ.μ. - 23:00μ.μ.

Δωρεάν είσοδος
Ερμού & Κίμωνος /
Πεζόδρομος Ερμού
Φωτογραφική έκθεση - Εγκαίνια
20:30 μ.μ.
ΔΡΩΜΕΝΑ
Φωτογραφική Λέσχη Βόλου
Η έκθεση θα είναι ανοικτή από 1η Ιουλίου έως 17 Ιουλίου και ώρες 10:00 π.μ. - 13:00 μ.μ. και από 18:00 μ.μ. - 21:00 μ.μ  Δευτέρα – Παρασκευή

Δωρεάν είσοδος
Κέντρο Τέχνης  Giorgio de Chirico 2ος όροφος / Μεταμορφώσεως 3, Βόλος
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπειρίας
σε κείμενα Δημήτρη Δημητριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά


Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΣΤΟΝ ΛΑΚΚΟ ΜΕ ΤΑ ΦΙΔΙΑ
Από τη θεατρική ομάδα Βόλου Δραπαίκτες

Δωρεάν είσοδος
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου-
Είσοδος από την Οδό Μελούνας
Θεατρική παράσταση
21:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ
Η Μάνια Παπαδημητρίου σε κείμενα Παναγιώτη Μέντη και σκηνοθεσία Κώστα Καπελώνη από το Θέατρο Τέχνης – Καρόλου Κουν

Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος






02/07 Σάββατο








Master Class
10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ
ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ ( ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Η ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΟΡΙΟΥ)
Άντζελα Μπρούσκου ( Σκηνοθέτης – Ηθοποιός )


Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class
16:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ.
ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ ( ΟΡΕΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΤΑ ΕΠΙ ΘΗΒΑΣ – ΑΙΣΧΥΛΟΣ )
Μάνια Παπαδημητρίου ( Ηθοποιός )

Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΣΤΟΝ ΛΑΚΚΟ ΜΕ ΤΑ ΦΙΔΙΑ
Από τη θεατρική ομάδα Βόλου Δραπαίκτες

Δωρεάν είσοδος
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου- Είσοδος από την Οδό Μελούνας
Θεατρική παράσταση
21:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ
Η Μάνια Παπαδημητρίου σε κείμενα Παναγιώτη Μέντη κι σκηνοθεσία Κώστα Καπελώνη από το Θέατρο Τέχνης – Καρόλου Κουν


Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Performance
23:00 μ.μ. - 24:00 π.μ.
Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ( WORK IN PROGRESS )
Σπουδή στο έργο του Heiner Müller από την Θεατρική Ομάδα <<ΗΝΕΜΟΕΙΣ>> σε σκηνοθεσία Μαρία Μέντεζ

Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού






03/07 Κυριακή








Τσίρκο δρόμου
19:30 μ.μ. - 20:30 μ.μ
CIRCO TARADADAN
Γιώργος Καραμήτρος, Στέλλα Δροσινού και η 7χρονη κόρη τους Βικτωρία – Κορίνα


Παραλία Βόλου / Μπροστά από το κτήριο Παπαστράτος
Performances
20:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΚΥΚΛΟΣ ΑΡΧΑΙΟΘΕΜΗ ΔΡΑΜΑΤΟΥΡΓΙΑ
Χρύσα Καψούλη, Ένκε Φεζολλάρι, Βέφη Ρέδη σε σκηνοθεσία Σίσσυς Παπαναθασίου, συμμετέχει η ηθοποιός Παρθενόπη Μπουζούρη στη ραψωδία Ω από την Οδύσσεια του Ομήρου σε μετάφραση Δ. Ν. Μαρωνίτη, σκηνοθεσία Άντζελας Μπρούσκου και μουσική Nalyssa Green


Θέατρο Αναύρου / Άναυρος Βόλου
Παράσταση Χορού
20:30 μ.μ. - 21:30 μ.μ.
INNER SPACES
Δημοτική Σχολή Χορού Βόλου


Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση
21:30 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
20 ΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟΠΡΑΚΤΑ ΤΗΣ ΔΩΡΑΣ ΤΣΟΓΙΑ
Θεατρική ομάδα Βόλου Θρυαλλίδα


Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου –Είσοδος από την Οδό Μελούνας
Performance
23:00 μ.μ. - 24:00 π.μ.
Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ( WORK IN PROGRESS )
Σπουδή στο έργο του Heiner Müller από την Θεατρική Ομάδα <<ΗΝΕΜΟΕΙΣ>> σε σκηνοθεσία Μαρία Μέντεζ


Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού






04/07 Δευτέρα








Έκθεση Ζωγραφικής - Eγκαίνια
19:00 μ.μ.
ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ
Μάνος Αποστολάκης ( Ηράκλειο ) - Francisco Rojas Miramontes ( Μεξικό)
Η έκθεση θα είναι ανοικτή από 4 Ιουλίου έως 17 Ιουλίου και ώρες 10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ. & 17:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
Δωρεάν είσοδος
Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
Τσίρκο δρόμου
20:30 μ.μ. - 21:30 μ.μ.
CIRCO TARADADAN
Γιώργος Καραμήτρος, Στέλλα Δροσινού και η 7χρονη κόρη τους Βικτωρία – Κορίνα


Παραλία Βόλου / Μπροστά από το κτήριο Παπαστράτος
Performance
21:30 μ.μ. - 22:15 μ.μ.
ΣΑ ΛΩ ΜΗ
Θέατρο της Εμπειρίας σε κείμενο – σκηνοθεσία Νίκου Φυτά


Θέατρο Αναύρου / Άναυρος Βόλου
Θεατρική παράσταση
21:30 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
20 ΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟΠΡΑΚΤΑ ΤΗΣ ΔΩΡΑΣ ΤΣΟΓΙΑ
Θεατρική ομάδα Βόλου Θρυαλλίδα


Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου –
Είσοδος από την Οδό Μελούνας






05/07 Τρίτη








Σεμινάριο για παιδιά
10:00 π.μ. - 11:30 π.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν

Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά
12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν

Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class
18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )
( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )


Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση
21:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΟΙ ΔΟΥΛΕΣ του Ζενέ
Θεατρική ομάδα Βόλου Νεύμα
Δωρεάν είσοδος
Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού






06/07 Τετάρτη








Σεμινάριο για παιδιά
10:00 π.μ. - 11:30 π.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά
12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class
18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )
( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )


Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπείριας
σε κείμενα Δημήτρη Δημητριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά

Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος






07/07 Πέμπτη








Σεμινάριο για παιδιά
10:00 π.μ. - 11:30 π.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν

Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά
12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ  Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν

Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class
10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ.
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ
Νίκος Καραγέωργος ( Σκηνοθέτης θεάτρου και Καλλιτεχνικός Διευθυντής του ΔΗ. ΠΕ. ΘΕ. Αγρινίου )


Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class
18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )
( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )


Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Δράση δρόμου
19:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ.
ΑΣΑΝΣΕΡ
Ομάδα μουσικού αυτοσχεδιασμού << Monday's Drops>>
Δωρεάν είσοδος
Nakos Center / Σπυρίδη 30, Βόλος
Master Class
20:30 μ.μ. - 23:30 μ.μ.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ
Ελευθερία Θεοχάρη
Ενεργειακή θεραπεία - Πνευματική ανάπτυξη –Αυτοβελτίωση
Δωρεάν είσοδος
Ανάκτορο Αρχαίας Δημητριάδος
Δράση δρόμου
20:30 μ.μ. - 20:45 μ.μ.
ΠΡΕΛΟΥΔΙΟ ΣΤΗΝ ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Φώτης Στρατηγός – Δημήτρης Σκούρτης και Χρυσιάννα Καραμέρη

Δωρεάν είσοδος
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής – Πάρκινκ / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Παράσταση χορού
21:00 μ.μ. - 22:00 μ.μ.
ΑΠΟΓΕΙΟΣ
Θένια Αντωνιάδου & Πωλίνα Κρεμαστά σε χορογραφία Πωλίνας Κρεμαστά

Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος






08/07 Παρασκευή








Σεμινάριο για παιδιά
10:00 π.μ. - 11:30 π.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά
12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class
16:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ.
ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΤΟ ΑΣΤΙΚΟ ΤΟΠΙΟ
Πωλίνα Κρεμαστά ( Χορογράφος – Χορεύτρια )
Εξελίσσεται στον κεντρικό ιστό της πόλης του Βόλου με συμμετοχή ηθοποιών ερασιτεχνών και χορευτών


Σημείο έναρξης Πλατεία Ελευθερίας, Βόλος
Δράση δρόμου
18:30 μ.μ. - 21:30 μ.μ.
ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ
Αγγελική Μέλη

Δωρεάν είσοδος
Λύκειο Ελληνίδων , Κοραή 79- Βόλος
Master Class
18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )
( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )


Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Master Class
20:30 μ.μ. - 23:30 μ.μ.
ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ
Ελευθερία Θεοχάρη
Ενεργειακή θεραπεία - Πνευματική ανάπτυξη –Αυτοβελτίωση

Δωρεάν είσοδος
Ανάκτορο Αρχαίας Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:10 μ.μ.
ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ – ΛΙΠΕΣΑΝΟΡΕΣ
Γεωργία Ζώη, Ελίζα Σολωμού, Ντομένικα Ρέγκου, Ορνέλα Λούτη, Αρετή Κοκκίνου σε σκηνοθεσία Κατερίνα Μαντέλη και συγγραφή Δημήτρης Βαρβαρήγος


Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπειρίας
σε κείμενα Δημήτρη Δημητριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά

Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος






09/07 Σάββατο








Master Class
16:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ.
ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΤΟ ΑΣΤΙΚΟ ΤΟΠΙΟ
Πωλίνα Κρεμαστά ( Χορογράφος – Χορεύτρια )
Εξελίσσεται στον κεντρικό ιστό της πόλης του Βόλου με συμμετοχή ηθοποιών ερασιτεχνών και χορευτών


Σημείο έναρξης Πλατεία Ελευθερίας, Βόλος
Master Class
18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )
( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )


Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Performance
21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΔΕΛΦΥΣ
Χριστίνα Βασιλιάδου, Νίκη Γρανά, Αλεξάνδρα Πρεδάρη σε σκηνοθεσία – κείμενο Σταυριάννας Δαούτη

Δωρεάν είσοδος
Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:00 μ.μ.
ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ – ΛΙΠΕΣΑΝΟΡΕΣ
Γεωργία Ζώη, Ελίζα Σολωμού, Ντομένικα Ρέγκου, Ορνέλα Λούτη, Αρετή Κοκκίνου σε σκηνοθεσία Κατερίνα Μαντέλη και συγγραφή Δημήτρης Βαρβαρήγος


Θέατρο Αλώνι, Άγιος Γεώργιος Νηλείας– Πήλιο
Θεατρική παράσταση
21:15 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΙΣΜΗΝΗ του Γιάννη Ρίτσου
Ισμήνη του Γιάννη Ρίτσου σε σκηνοθετική επιμέλεια Μαριάνθης Σοντάκη , Ισμήνη η Μαριάνθη Σοντάκη

Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος






10/07 Κυριακή








Master Class
10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ.
ΤΟ ΕΞΥΠΝΟ ΣΩΜΑ (Κινησιολογία )
Δρόσος Σκώτης ( Ηθοποιός ) συνεργάτης του Δημήτρη Παπαϊωάννου

Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class
20:30 μ.μ. - 23:30 μ.μ.
ΑΦΘΟΝΙΑ
Ελευθερία Θεοχάρη
Ενεργειακή θεραπεία - Πνευματική ανάπτυξη –Αυτοβελτίωση

Δωρεάν είσοδος
Ανάκτορο Αρχαίας Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΠΟΔΑΓΡΑΣ ή ΟΙΔΙΠΟΥΣ ΤΥΡΑΝΝΟΣ του Percy Shelley
Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου – Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Ναυπλίου σε σκηνοθεσία Γιάννη Λεοντάρη


Σιδηροδρομικός Σταμθός Βόλου- Είσοδος από την Οδό Μελούνας
Θεατρική παράσταση
21:15 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΙΣΜΗΝΗ του Γιάννη Ρίτσου
Ισμήνη του Γιάννη Ρίτσου σε σκηνοθετική επιμέλεια Μαριάνθης Σοντάκη , Ισμήνη η Μαριάνθη Σοντάκη

Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Όπερα από παιδιά και νέους
21:30 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ του Αντουάν Ντε Σαιντ – Εξυπερύ
Όπερα από παιδιά και νέους από το μουσικό σύνολο “Tettix”, με μουσικοπαιδαγωγό την Τέτη Αϊβατζίδου και σκηνοθεσία Δημήτρη Δεγαϊτη 

Θερινό Δημοτικό Θέατρο Νέας Ιωνίας ( Μανδηλαρά & Σταδίου απέναντι από το πολιτιστικό κέντρο Νέας Ιωνίας Βόλου )






11/07 Δευτέρα








Master Class
18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )
( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )


Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Προβολή Ντοκιμαντέρ
21:00 μ.μ. - 23:30 μ.μ.
ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΖΟΡΤΖΙΟ ΝΤΕ ΚΙΡΙΚΟ
Προβολή ντοκιμαντέρ Aenigma est, παραγωγή ΕΡΤ ( 1990 )
σκηνοθεσία Δημήτρη Μαυρίκιου, θα ακολουθήσει προβολή αρχειακού υλικού για τον Βόλο πριν το 1955 και θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό

Δωρεάν είσοδος
Θερινός Κινηματογράφος Εξωραϊστική
Performance
21:30 μ.μ. - 22:15 μ.μ.
ΣΑ ΛΩ ΜΗ
Θέατρο της Εμπειρίας σε κείμενο – σκηνοθεσία Νίκου Φυτά


Θέατρο Αναύρου / Άναυρος Βόλου
Όπερα από παιδιά και νέους
21:30 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ του Αντουάν Ντε Σαιντ – Εξυπερύ
Όπερα από παιδιά και νέους από το μουσικό σύνολο “Tettix”, με μουσικοπαιδαγωγό την Τέτη Αϊβατζίδου και σκηνοθεσία Δημήτρη Δεγαϊτη 

Θερινό Δημοτικό Θέατρο Νέας Ιωνίας ( Μανδηλαρά & Σταδίου απέναντι από το πολιτιστικό κέντρο Νέας Ιωνίας Βόλου )
Δράση δρόμου
18:30 μ.μ. - 21:30 μ.μ.
ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ
Αγγελική Μέλη

Δωρεάν είσοδος
Λύκειο Ελληνίδων , Κοραή 79- Βόλος






12/07 Τρίτη








Σεμινάριο για παιδιά
10:00 μ.μ. - 11:30 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά
12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class
10:00 π.μ. - 13:00 μ.μ.
ΚΑΤΑΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΑΣ – NLP
Η Μυρτώ Ραφτοπούλου Dr. Κυτταρικής Βιολογίας NLP Trainer, Ναταλία Στυλιανού Ηθοποιός / Χορογράφος
Δωρεάν είσοδος
Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Master Class
18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )
( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )


Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Δράση δρόμου
18:30 μ.μ. - 21:30 μ.μ.
ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ
Αγγελική Μέλη

Δωρεάν είσοδος
Λύκειο Ελληνίδων , Κοραή 79- Βόλος
Θεατρική παράσταση
21:30 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΑΚΟΥΣΙΟΙ ΔΡΟΜΟΙ
Θεατρική ομάδα Βόλου Ροή

Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου-
Είσοδος από την Οδό Μελούνας
Μουσική Δράση δρόμου
22.30μμ.-23.30μμ.
URBAN ROOTS
Πάρης Λινάρδος & Κωνσταντίνος Πανόπουλος
Δωρεάν είσοδος
Πλατεία Πανεπιστημίου / Βόλος






13/07 Τετάρτη








Σεμινάριο για παιδιά
10:00 μ.μ. - 11:30 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά
12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class
14:00 μ.μ. - 17:00 μ.μ.
ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ – ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
Κατερίνα Μαραγκουδάκη ( Cinematographer & Lighting Designer )

Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Master Class
18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )
( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )


Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπειρίας
σε κείμενα Δημήτρη Δημητριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά

Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
Θεατρική παράσταση
22:30 μ.μ. - 24:00 π.μ.
ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ
Ναταλία Στυλιανού ( Σκηνοθεσία – Δραματουργική σύνθεση )
Με την συμμετοχή 9 ηθοποιών

Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου-
Είσοδος από την Οδό Μελούνας






14/07 Πέμπτη








Σεμινάριο για παιδιά
10:00 μ.μ. - 11:30 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά
12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class
16:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ.
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ
Κωνσταντίνος Γιάνναρης ( Σκηνοθέτης κινηματογράφου )

Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Master Class
18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )
( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )


Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Παράσταση Χορού
21:00 μ.μ. - 22:00 μ.μ.
BETELGEZ
Από την ομάδα χορού “Και όμως κινείται” σε χορογραφία Χριστίνας Σουγιουλτζή

Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Παιδική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:20 μ.μ.
ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΟΥ ΑΙΣΩΠΟΥ
Από την θεατρική ομάδα “Μικρός Βορράς” σε σκηνοθεσία Τάσος Ράντζος

Θέατρο Αγριάς / Αγριά Βόλου
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:30 π.μ.
ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ
Ναταλία Στυλιανού ( Σκηνοθεσία – Δραματουργική σύνθεση )
Με την συμμετοχή 9 ηθοποιών

Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου- Είσοδος από την Οδό Μελούνας






15/07 Παρασκευή








Σεμινάριο για παιδιά
10:00 μ.μ. - 11:30 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά
12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Παράσταση Σκυτάλης
19:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΗ
Η παράσταση από τα ίδια τα παιδιά που συμμετέχουν στο σεμινάριο Σκυτάλη
Δωρεάν
Είσοδος
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class
18:00 μ.μ. - 21:00 μ.μ.
ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )
( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )


Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Παράσταση Χορού
21:00 μ.μ. - 22:00 μ.μ.
BETELGEZ
Από την ομάδα χορού “Και όμως κινείται” σε χορογραφία Χριστίνας Σουγιουλτζή

Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ.
ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπειρίας
σε κείμενα Δημήτρη Δημητριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά

Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
Θεατρική παράσταση
21:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΜΗΔΕΙΑ
Παράσταση από τους ίδιους τους συμμετέχοντες σε σκηνοθεσία Ανδρονίκης Χριστάκη
Δωρεάν είσοδος
Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος






16/07 Σάββατο








Master Class
14:00 μ.μ. - 17:00 μ.μ.
ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ – ΘΕΑΤΡΟ
Κατερίνα Μαραγκουδάκη ( Cinematographer & Lighting Designer )

Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:10 μ.μ.
FRIDAY BLOODY FRIDAY
Θεατρική ομάδα “Ουκ – Νουκ” σε σκηνοθεσία Πάνου Δεληνικόπουλου

Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση
21:00 μ.μ. - 22:00 μ.μ.
ΑΚΟΥΣΙΟΙ ΔΡΟΜΟΙ
Θεατρική ομάδα Βόλου Ροή

Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου-
Είσοδος από την Οδό Μελούνας
Θέατρο δρόμου
22:15 μ.μ. - 23:15 μ.μ.
ΩΔΗ ΣΤΟΝ ΜΥΘΟ. Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ
ΟΜΜΑ studio ( από το Ηράκλειο Κρήτης )

Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου-
Είσοδος από την Οδό Μελούνας
Θεατρική παράσταση
21:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
ΟΙ ΔΟΥΛΕΣ του Ζενέ
Θεατρική ομάδα Βόλου Νεύμα
Δωρεάν είσοδος
Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού






17/07 Κυριακή









21:00 μ.μ.
ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ
Δωρεάν είσοδος
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου-
Είσοδος από την Οδό Μελούνας



               Επιμέλεια  ρεπορτάζ  :  Sigma  Press  Office
  • ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ
  • ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ Facebook

0 σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Item Reviewed: Ολόκληρος ο Βόλος μια μεγάλη θεατρική σκηνή ... Rating: 5 Reviewed By: SIGMA ONLINE TELEVISION